Мій сайт Четвер, 25.04.2024, 14:51
Вітаю Вас Гість | RSS

Меню


Форма входу

Популярні статті
Київ I ст. [0]
Київ II ст. [0]
Київ ІII ст. [0]
Київ ІV ст. [0]
Київ V ст. [0]
Київ VI ст. [0]
Київ VIII ст. [0]
Київ ІХ ст. [0]
Київ Х ст. [1]
Київ ХI ст. [0]
Київ ХVII ст. [0]
Київ ХIII ст. [0]
Київ ХІV ст. [0]
Київ ХV ст. [0]
Київ ХVI ст. [0]
Київ ХVII ст. [0]
Київ ХVIII ст. [1]
Київ ХІХ ст. [0]
Київ ХХ ст. [6]

Пошук

Головна » Статті » Київ ХVIII ст.

Постать Пилипа Орлика

Високоосвічений, з тонким національно-політичним розумом, палкий і свідомий патріот і борець за незалежну Україну, Пилип Орлик виділявся у тогочасному середовищі української козацької старшини. Навіть історики XIX століття, зокрема Соловйов, Ключевський та Костомаров, незважаючи на негативне ставлення до українських визвольних ідей, не могли не зауважити його щирості й чистоти замірів. Орлик являв собою цілком новий тип патріота й інтелігента, який у неймовірно тяжких умовах еміграції не полишав думки про відновлення самостійності української держави.

Орлик активно листувався з монархами та іншими високими зверхниками цих держав, порушував українську проблему на різних приватних та офіційних зустрічах. Він намагався скористатися будь-якою можливістю, щоб зацікавити європейські держави вирішенням долі України. Ніхто більше за Пилипа Орлика не зробив у той час, аби українське питання стало часткою загальноєвропейської політики першої половини ХVIII століття.

«Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького», або так звана «Конституція Пилипа Орлика», яку було проголошено у день його виборів гетьманом, є унікальним документом, який дослідники небезпідставно називають однією з перших у світі демократичних конституцій. Головна ідея її — повна незалежність України від Польщі та Росії, причому кордони з Польщею визначалися по річку Случ, як за Богдана Хмельницького. Крім визначення території української держави, цей документ визначав права усіх верств населення України, незалежне становище Запорозької Січі від Польщі та Росії.

Гетьман призначався главою держави, поряд з ним мала діяти Генеральна старшинська Рада, що певною мірою обмежувала владу гетьмана й регулювала його відносини з народом. Крім старшини до Ради мали увійти представники від кожного полку. Полковники та сотники повинні були обиратися демократично — вільними голосами козаків чи сотні. Гетьман зобов’язувався стежити за справедливим розподілом і збиранням державних податків, що сплачувалися козацькими підпомічниками, селянами, міщанами, купецтвом.

Визначальною рисою Орликової Конституції, яка, власне, робить її однією з найдемократичніших серед усіх тогочасних подібних державних актів, є пункти, котрі обмежували гетьманську владу на користь старшинської ради — своєрідного козацького парламенту, до якого мали увійти не лише генеральна старшина й полковники, а й представники Запорожжя та полків — від кожного по одній заслуженій особі. Конституцію України одразу по її прийняттю визнали уряди Швеції і Туреччини.

Вона й сьогодні вражає своєю актуальністю й високим правовим рівнем.

Вчені й політики нині не без підстав вважають, що вона як державний акт республіканського спрямування на 80 років випередила ідеї Французької революції.

Категорія: Київ ХVIII ст. | Додав: kmda (23.06.2011)
Переглядів: 450 | Теги: 18 століття, україна, козацтво, Конституція, 1710, Пилип Орлик | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наше опитування
Історично вірна назва держави
Всього відповідей: 8

Міні-чат

Друзі Товариства

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz